Nieprzyjemny Zapach Spalenizny w Kuchni – Główne Sposoby na Pozbycie się

Smażysz przepysznego kurczaka, rybę lub przygotowujesz frytki w frytkownicy. Jesz, czyścisz talerza. Mija kilka godzin, a zapach spalenizny nadal pozostaje w kuchni, co gorsza roznosi się po całym domu.

Oczywiście jest to nieodłączna część procesu smażenia i gotowania, ale istnieje kilka sposóbów na wyeliminowanie lub zminimalizowanie obrzydliwego zapachu.

Co możesz zrobić podczas gotowania?

Wentylowanie

W czasie gotowania powinieneś starać się wentylować jak najwięcej, aby ograniczyć wydzielający się zapach. 

Jeśli masz okap, to włącz go i pozostaw w czasie gotowania, a nawet po skończeniu przez kilka minut, aby usunąć zapachy. Jeśli pogoda jest sprzyjająca to możesz dodatkowo otwórzyć okna, a nawet użyć wentylatora w celu wypchnięcia kuchennego powietrze na zewnątrz. 

Świetnie sprawdzają się również wszelkiej maści klimatyzatory i oczyszczacze powietrza [pamiętaj, aby częściej wymieniać filtry powietrza jeśli masz zamiar używać ich do walki z kuchennym smrodem].

Wentylator do oczyszczania nieprzyjemnego powietrza

Pamiętaj, aby pozostawić drzwi kuchenne zamknięte. 

Jeśli nie masz drzwi w kuchni to nie zapomnij zamknąć drzwi od sypialni, aby zapobiec przedostaniu się nieprzyjemnego zapachu. 

Dlaczego warto zamykać drzwi od sypialni?

Ponieważ trudno usunąć zpach z tkanin na łóżkach lub z dywanach.

Zatrzymuj zapachy, gdy się wydzielają

Najlpeiej zawsze zdławić problem w zarodku. Poza wspomnianym powyżej używaniem wszelkiej maści wentylatorów… spróbuj substancji, które są w stanie wchłaniać nieprzyjemne zapachy. 

Jakie to sunstancje?

Podczas gotowania możesz postawić na ogniu garnek z kilkoma łyżkami sody oczyszczonej lub octu. Wchłonie to nieprzyjemne zapachy wydzielające się podczas smażenia.

Soda oczyszczona wchlania nieprzyjemny zapach

Co możesz zrobić po zakończeniu gotowania?

Pozbądź się źródła nieprzyjemnego zapachu

Jeśli to możliwe posprzątaj bałagan. Umyj wszystko, czego użyłeś podczas przygotowywania posiłku: garnki, sztućce, naczynia. Dzięki temu usuniesz wiele źródeł zapachów. 

Pamiętaj, aby wyczyść kuchenkę z pomocą środków czyszczenia. Jeśli nie chcesz korzystać z chemikalii, to możesz zrobić swój własny środek do czyszczenia:

  • połącz wodę, ocet i kilka kropli soku z cytyrny lub stężonego olejku cytrynowego

Dokładnie wyczyść powierzchnie kuchenne

W zależności od tego, co gotujesz będziesz walczyć z innego rodzajami zabrudzeniami.

W przypadku gotowania pewnie będzie to tylko kuchenka, ewentulanie okolice garnka, coś zawsze może się rozlać. jeśli gotujesz jedzenie, najpewnie będziesz musiał jedynie wyczyścić kuchenkę.

Jeśli smażysz na patelni to pewnie oprócz kuchenki musisz dorzucić poblisk blatu kuchenny, a nawet ściany kuchnki. 

Jeżeli nieprzyjemny zapach pojawia się za każdym razem to zainteresuj się wyczyszczenie piekarnika, okapu kuchennego. Możliwe, że w kuchni nie pachnie tym, co akurat dziś gotujesz, a tym, co było wcześniej, podczas używania tego samego urządzenia.

Mycie naczyń

Najgorzej jest, gdy w kuchni znajdują się rzeczy wykonane z tkanin: firanki, dywanem, fotele, etc. Musisz wziąć pod uwagę, że nieprzyjemny zapach może pozostac we włóknach, z których zrobione są te meble. 

Spróbuj posypać je sodą oczyszczoną. Odczekaj około godziny, a następnie dokładnie odkurz te miejsca.

Odśwież powietrze

Jeśli pozbędziesz się już wszelkiej maści zanieczyszczeń, zabrudzeń i źródłe zapachu. Niestety, ale czasami nieprzyjemny zapach jest w stanie utrzymywać się w powietrzy długo po zakończeniu gotowania i posprzątaniu.

Jeśli chcesz uzyskać miły, przyjemny zapach to możesz ugotować swego rodzaju „zupę” – cynamon, wanilia i brązowy cukier razem. Zamiast smrodu, uzyskasz zapach ciepłych ciasteczek z piekarnika.

Ciastka z piekarnika

Podsumowanie - nieprzyjemny zapach w kuchni

Podsumujmy możliwe rozwiązania jakich możesz użyć, aby wyeliminować lub zminimalizować nieprzyjemny zapach w kuchni:

  • podczas gotowania: wentylowanie, użycie substancji pochłaniających
  • po zakończeniu gotowania: pozbądź się źródła nieprzyjemnego zapachu, dokładnie wyczyścić powierzchnie kuchenne i na koniec odśwież powietrze