Frytkownica Beztłuszczowa, Piekarnik, Mikrofalówka – Dokonaj Właściwego Wyboru

Każde z tych urządzeń ma ten sam cel… przygotować Ci posiłek.

Może się wydawać, że wykonują tę samą pracę. Do pewnego stopnia… tak. 

Są jednak pewne szczegóły, które sprawiają, że kuchenka mikrofalowa, piekarnik z termoobiegiem i frytkownica beztłuszczowa różnią się od siebie.

Jeśli nie wiesz jakie…

Nie martw się. Pomogę Ci zdecydować, które z tych urządzeń jest dla Ciebie. 

Mechanizm działania

kiełbaski w piekarniku z termoobiegiem

Piekarnik z termoobiegiem i frytkownica beztłuszczowa wydają się mieć identyczny mechanizm działania.

Oba te urządzenia używają cyrkulacji powietrza.

Piekarnik z termoobiegiem:

 • równomiernie rozprowadza gorące powietrze
 • wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić duże ilości jedzenia
 • cyrkulacja powietrza dociera do każdej części potrawy

Frytkownica beztłuszczowa wykorzystuje podobną technologię do tej użytej w piekarniku z termoobiegiem (dowiedz się więcej). 

Główną cechą jest kompaktowość – można ją umieścić na blacie kuchennym bez martwienia się o przestrzeń. 

Czy warto kupować coś, co robi to samo, co piekarnik, a dodatkowo jest znacznie mniejsze… jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o najlepszych frytkownicach beztłuszczowych to kliknij tutaj.

Kuchenki mikrofalowe do przygotowywania żywności wykorzystują promieniowanie. 

Zastosowana technologia wykorzystuje fale elektromagnetyczne podobne do fal radiowych i telewizyjnych. Urządzenia te przygotowują żywność bardzo szybko, ponieważ ciepło jest błyskawicznie przenoszone na cząstki żywności.

Jak zdrowa jest żywność?

mikrofalówka

Nie da się zaprzeczyć, że kuchenki mikrofalowe są niesamowicie popularne i obecne w każdym domu. 

Dlaczego? Oferują niezrównaną wygodę w przygotowywaniu jedzenia.

W związku z ich popularnością mamy gigantyczną ilość badań dotyczących mikrofal i ich bezpieczeństwa. Nadal jednak istnieje poczucie niepewności… niektórzy wierzą, że używanie kuchenki mikrofalowej powoduje, że jedzenie jest mniej zdrowe, ponieważ składniki odżywcze zostają zniszczone przez fale elektromagnetyczne [*].

Piekarniki z termoobiegiem umożliwiają przygotowywanie wszystkiego, co Ci się podoba, przy użyciu najmniejszej ilości oleju. Niestety niektóre ciasta i dania nie nadają się do piekarnika. Gorące powietrze może być zbyt ostre dla powierzchni – zapadnięcie się ciasta.

Frytkownice beztłuszczowe: 

 • mogą osiągnąć wyższą temperaturę niż piekarnik z termoobiegiem – bardzo krótki czas gotowania
 • jedzenie nie wysycha
 • wszystkie zdrowe składniki zostają zachowane, w przeciwieństwie do innych rodzajów piekarników, gdzie składniki odżywcze mogą występować w mniejszej ilości po smażeniu z powodu powolności procesu
 • mała komora – powietrze krąży znacznie szybciej, dlatego są łagodniejsze dla ciasta
 • nie dmuchają gorącego powietrza bezpośrednio na ciasto, powietrze unosi się z dna i podgrzewa ciasto, nie powodując jego zapadania 

Pojemność urządzenia

frytkownica beztłuszczowa

Wybierając pomiędzy: kuchenką mikrofalową, piekarnikiem z termoobiegiem lub frytkownicą beztłuszczową, musisz wziąć pod uwagę rozmiaru i pojemności urządzenia. 

Musisz dostosować je do przestrzeni swojej kuchni.

Kuchenki mikrofalowe i piekarnik z termoobiegiem to duże większe urządzenia niż frytkownica beztłuszczowa. Dwóch pierwszych nie umieścisz na kuchennym blacie. Ponieważ te urządzenia są duże, oferują większe możliwości gotowania – w sam raz dla rodziny.

Frytkownice beztłuszczowe zajmują niewiele miejsca i bez problemu możesz umieścić je na kuchennym blacie – świetne do wykorzystania podczas rodzinnych kolacji, a nawet podczas spędzania czasu z gośćmi w kuchni.

Ze względu na ich kształt możesz pomyśleć, że nie można w nich przygotować żywności w dużych ilościach, cóż… wszystko zależy od modelu urządzenia.

Niezawodność i utrzymanie czystości

Czyszczenie kuchenek mikrofalowych i piekarników nie należy do najłatwiejszych. Brud z jedzenia, plamy po oleju – przygotuj się na ciężką pracę. 

Te urządzenia mają też pewne części, do których trudno jest dostać się za pomocą ręki i ściereczki, mogą tam być wyschnięte plamy, które możesz usunąć tylko przy użyciu silnych detergentów.

Jeśli chodzi o frytkownice beztłuszczowe… są wręcz banalne w czyszczeniu. Materiały użyte we wnętrzu i na zewnątrz nie sprawią żadnych problemów. Utrzymanie ich w czystości jest bardzo proste ze względu na rozmiar. 

Posiadają nieprzywierające powłoki – łatwe do wytarcia w ciągu kilkunastu sekund.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że po przeczytaniu artykułu możesz już dokonać wyboru. Jeszcze nie?

Oto krótkie podsumowanie, które pomoże Ci w wyborze:

 • frytkownice beztłuszczowe umożliwiają spożywanie smażonych potraw bez oleju, co sprzyja zdrowemu trybowi życia
 • frytkownice beztłuszczowe i piekarniki zapewniają bardziej chrupiące potrawy, niż to, co możesz uzyskać przygotowując te same potrawy w kuchence mikrofalowej
 • kuchenki mikrofalowe mogą potrzebować nieco mniej oleju do przygotowywania posiłków niż konwencjonalne kuchenki gazowe, ale w frytkownicach beztłuszczowych możesz nawet nie używać oleju
 • spośród tych urządzeń, to frytkownica jest najłatwiejsza do czyszczenia, czyszczenie kuchenki mikrofalowej może być trudnym i żmudnym zadaniem  
 • niektóre modele kuchenek mikrofalowych mogą podgrzewać tylko niektóre potrawy, podczas gdy w frytkownicy można gotować wszystko, na co ma się tylko ochotę
Facebook
Twitter
Pinterest